Concurs de Înot – Campionatul Național de înot Cadeți 12 – 14 ani –

Deplasare realizată cu sprijinul firmei EUROINSTAL – sponsor principal al Echipei

Echipa își desfășoară activitatea la bazinul de înot ARENA AQUASPORT – Calea Dorobanților nr. 92 A

sabin avram, vlad remizing, mihai jurchescu si etienne dragota

Săptămâna trecută, Echipa CS Aquasport Timişoara a participat la Campionatele Naționale de Copii cu vârste de 12-14 ani, organizate la București sub egida Federației Naționale de Natație și Pentatlon Modern. Competiția a fost supervizată de către secretarul general al Federației, respectiv domnul Viorel Bitang. La startul competiției s-au prezentat 62 de cluburi din țară.

Componența Echipei a fost următoarea: Etienne Dragotă (12 ani), Mihai Jurchescu (13 ani) și Vlad Remzing (13 ani coordonați de către antrenoriul Sabin Avram.

sabin avram si etienne dragota

La individual, Etienne Dragotă confirmat rezultatele bune realizate anterior. El stabilit un nou record național în proba de 50 m fluture, vechiul record fiind realizat în anul 1985. Timpul realizat de către Etienne Dragotă este de 29 de secunde și 12 sutimi. În total la acest concurs a obținut 3 titluri de campion național în probele de 50 m fluture – timp 29.12, 50 m liber – timp 27.69 și 100 m liber timp – 1.00.46 și s-a clasat pe poziția a treia a podiumului în proba de 100 m fluture cu timpul de 1,07.81. Etienne a obținut puncte și prin clasarea pe locul 4 în cadrul probei de 100 m spate cu timpul 1.12.15. Mihai Jurchescu a realizat cele mai bună performanțe ale lui în probele de spate când a reușit clasări în prima jumătate a clasamentului cu noi recorduri personale. Mihai a terminat proba de 200 m spate cu timpul de 2.42.26 la 200 m spate si respectiv 1.14.96 în proba de 100 m spate. Vlad Remzing a reușit să termine proba de 1500 m liber cu timpul de 19.49.44 stabilind, după 4 ani de la înființare, prima participarea a unui sportiv din cadrul CS Aquasport în proba cea mai lungă de înot organizată în bazin. În clasamentul individual al probei s-a clasat pe un onorant loc 12 din 21 de sportivi. Vlad a concurat și în celelalte probe de liber, astfel în cea de 400 m liber a reușit să înoate 5.01.80, la câteva sutimi de recordul grupei de vârstă al CS Aquasport (5.01.46)

Rezultatele complete de la această competiţie pot fi accesate pe website-ul Federației la adresele swimming.ro sau frnpm.ro, sau pe portalul calendarinot.ro