Primul concurs din anul 2020

În acest an, ediția din orașul Hodmeszovasarhely a adunat la start 739 de sportivi ( :) ) de la 50 de cluburi din Ungaria, Serbia și România ( :) ). În ambele zile de concurs am început la ora 8 (încalzirea) și am terminat la ora 20. Echipa noastră a fost formată din următorii sportivi: Leonard Leucuța (19 ani), Patrick Damian (17 ani), Mihai Jurchescu (17 ani), Bogdan Checicheș (16 ani), Emil Dăncăneț (16 ani), Andrei Hoțea (15 ani), Vlad Androne (15 ani), Luka Novcic (15 ani), Mihai Toma (14 ani), David Marinca (12 ani), Luca Boldura (11 ani), Dominic Sabău (10 ani), Rareș Trufin (10 ani), Andreea Hornea (16 ani), Samira Ahmad (16 ani), Letiția Motoș (15 ani) și Marina Făgădar (15 ani), alături de antrenorii Alex Ardelean și Sabin Avram.

La sfârșitul competiției, Echipa noastră s-a clasat pe locul 19 din 50 de cluburi participante. La individual am obținut 7 medalii: 4 de aur, 2 de argint și una de bronz. Astfel: Emil Dâncăneț a căștigat probele de 50 m și 100 m bras, Bogdan Checicheș a câștigat proba de 50 m fluture și Mihai Jurchescu a câștigat proba de 200 m spate. Patrick Damian s-a clasat pe locul 2 în proba de 50 m spate și pe locul 3 în proba de 100 m spate. La feminin, Letiția Motoș a câștigat medalia de argint în proba de 50 m fluture.

Am realizat 7 noi recorduri ale Echipei prin: Patrick Damian în proba de 400 m liber cu timpul de 4,16,44; Samira Ahmad în proba 1500 m liber – 19,08,29; Andreea Hornea în probele de 100 m bras – 1,20,74 și 200 m bras 2,56,07; Emil Dăncăneț în proba 50 m bras – 30,87; Mihai Jurchescu în proba 200 m spate -2,16,56 și Bogdan Checicheș în proba 200 m fluture – 2,14,06.

Prestații onorabile au reușit și cei mai mici componenți ai Echipei: Rareș Trufin, Dominic Sabău, Luca Boldura și David Marinca. Ei au reușit clasări între primii 6 sportivi la categoriile lor de vârstă sau au realizat timpi sub baremul de participare la Campionatele Naționale. Acest fapt este îmbucurător în vederea participării la competițiilor Regionale.

Echipa își desfășoară zilnic activitatea în baza sportivă Arena Aqua Sport, Calea Dorobanților nr. 92A, între orele 7-9 și 15-18.

Echipa mulțumește tuturor pentru sprijin.